Історії успіху / Держава сприяла родині молодих лікарів Люткевичів отримати власну простору квартиру

Родина молодих лікарів Люткевичів незабаром святкуватиме новосілля у власній просторій квартирі. Це одна з двох чернігівських сімей-щасливиць, що отримали пільгові молодіжні кредити від держави минулого року.

«Відомості» дізнавалися, як держава може допомогти придбати жадані квадратні метри
з економією для родинного бюджету.

Щастя шість років чекати

Микола Люткевич — лікар-ортопед обласної дитячої лікарні. Після інтернатури вони з дружиною, також лікарем, залишилися в Чернігові — піднімати місцеву медицину. Про власну квартиру могли тільки мріяти.

— Жили в гуртожитку в дуже складних умовах. Коли народилася донечка Тоня, навіть відправляв її з дружиною до тещі до Ужгорода, поки мала трохи підросте, бо тут було неможливо. Зараз нас уже четверо — є ще синочок Міша. Дружина вже вийшла на роботу — у міську лікарню № 1. Самі розумієте, на зарплату лікаря прожити складно, а купити житло — взагалі фантастика, — розповідає Микола Люткевич.

Родина стояла на квартирному обліку з 2006-го, приблизно стільки ж брала участь у програмі молодіжного кредитування. І, нарешті, торік лікарі отримали пільговий кредит на 96 кв. м у будинку по вулиці Єськова. Оскільки в родині двоє дітей, то їм не тільки не треба платити відсотки, але й повертати тепер доведеться не всю суму — держава списала 25% боргу!

— Чесно кажучи, ми вже думали, якщо не буде житла, їхати. Можливо, за кордон. І тут — власна квартира у тихій місцині, біля річки, лісу. Ми й досі не віримо! — зізнається лікар. — Знаєте, це ніби надає крила! Будемо тепер старатися й працювати для чернігівської землі, віддавати всі свої знання і вміння! І дякуємо за підтримку й розуміння і головному лікарю Олександру Кареті, і міському голові Олександру Соколову, і директору фонду Анатолію Ярошевському.

Загалом, на квартирній черзі в Чернігові стоїть 879 молодих родин. А держава сьогодні пропонує три варіанти, як отримати заповітні квадратні метри дешевше. Усі ці три програми працюють і в нашому місті — через регіональне управління «Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву». З 1999 року, коли створили фонд, у власне житло з його допомогою переїхала вже 191 чернігівська родина.

Варіант перший: Дешево, але малоймовірно…

Плюс — найдешевше житло для молодих родин, які виховують дітей. Мінус — надто велика черга, що дуже повільно просувається.

Мабуть, найвигідніший та найекономніший варіант — це пільговий кредит під 3% річних від держави. Причому, якщо родина виховує дитину, відсотки списуються; якщо двоє дітей — держава погашає ще й 25% кредиту; а якщо троє і більше — 50%! Перший внесок — всього 6%. Щоправда, розраховувати на таку щедрість може тільки молодь: усі члени сім’ї мають бути молодші за 36 років.

До речі, родина — це не обов’язково сімейна пара. Такі ж права і в одиноких мам і тат, і навіть у тих, у кого «семья из меня», тобто самотні громадяни.
Звичайно, бажаючих отримати таку манну небесну хоч греблю гати — зараз в області близько 300 родин. А грошей бюджетних — кіт наплакав. Минулого року на Чернігівщині такі кредити отримало 8 сімей і лише двоє з них — з обласного центру.

— У нас не черга, а рейтинг серед бажаючих отримати кредит, які подали всі необхідні документи. Кожен кандидат має рейтингову оцінку, і коли надходить фінансування, кредит отримує родина з найвищою кількістю балів, — пояснює Олексій Скляр, заступник директора регіонального управління «Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву». — Додаткові бали дає наявність дітей у родині, термін перебування на квартирному обліку, термін реєстрації у нас, значні переваги мають молоді вчені та спортсмени.

Розрахувати своє ймовірне місце в цьому рейтингу можна он-лайн — на сайті фонду.
Будинки, на квартири в яких дають молодіжний кредит, чітко визначені, і вибір їх невеликий. У Чернігові це тільки один будинок — по вулиці Єськова, 4, що ось-ось мають здати в експлуатацію. При цьому максимальний розмір кредиту обмежений. Квартира має бути не більше норми: 21 кв. м на людину плюс 20 кв. м на сім’ю. А вартість «квадрата» за регіонами встановлює Держбуд. Для Чернігова минулого року — 4800 грн. За все, що дорожче і просторіше, доплачує родина.

Є надія, що цього року пільгових кредитів дадуть більше. На останній сесії міська рада ухвалила нову програму, що передбачає фінансування тільки на цей рік — 1 млн. грн., а отже, — 3 нові помешкання для городян. А ще ж мають бути й державні кошти. Загалом нова міська програма діятиме наступні п’ять років. За цей час власним житлом мають обзавестися 23 чернігівські родини. На кредити місто планує дати 6,7 млн. грн.

Варіант другий: 70 на 30

Плюс — майже на третину дешевше житло без замороки з кредитами. Мінус — обов’язково на руках мати кругленьку суму в 70% вартості квартири.

Як би це фантастично не звучало, та можна купити квартиру аж на 30% дешевше для власної кишені. Наприклад, на середній «трьошці» — це близько 10 тис. доларів економії.

Допоможе заощадити ще одна державна програма — будівництва доступного житла, яку в народі називають «70 на 30». Тут вже нема вікових обмежень. Треба тільки стояти на квартирній черзі. А середньомісячний дохід на кожного члена родини не має перевищувати п’ятикратного розміру середньої зарплати в регіоні. На Чернігівщині це близько 11,5 тис. грн.

Ще один суттєвий нюанс: ви повинні мати гроші на 70% вартості квартири. Решту 30% за вас платить держава, причому «безвозмездно, то есть даром» — повертати кошти не потрібно. Це зручний вихід для тих, хто встиг назбирати певну суму і не хоче клопотів з банком.
Щоправда купити квартиру, де заманеться, також не вдасться: перелік будинків, що беруть участь у програмі, затверджує Мінрегіонбуд. У Чернігові такий будинок один — по вулиці Єськова, 14 Б. Знову ж таки, діють норми і за граничною площею квартири: 21 кв. м на людину і ще 10,5 кв. м на родину, а вартість «квадрата» на Чернігівщині — 4934 грн.

Зате черга тут просувається значно жвавіше. За минулий рік таку підтримку держави отримали 23 чернігівські сім’ї. І бажаючих ще вистачає.
— Взагалі черга нараховує близько 200 чоловік. Але не всі вони справді налаштовані брати участь у програмі. Хтось чекає, доки будуватимуть у конкретному районі, хтось не має грошей на 70% і зареєструвався, аби зареєструватися, — пояснює Олексій Скляр.

Варіант третій: дешева іпотека

Плюс — великі шанси ШВИДКО отримати можливість зекономити. Мінус — треба назбирати 25% вартості квартири.

І, нарешті, найбільше шансів отримати допомогу держави у придбанні власного житла — здешевлена іпотека. За такого варіанту родині доведеться реально платити за кредитом за квартиру лише 3% річних. Решту 13% за нього платитиме держава. Але обов’язковий перший внесок — 25%. Кредит має бути в гривні та не більше, ніж на 15 років.

Лише за півроку 2012-го 58 чернігівців скористалися такою можливістю і, за словами Олексія Скляра, це всі бажаючі, яким банки надали кредити. Адже остаточне рішення про платоспроможність кандидата у цьому випадку приймає саме банк.

— Спочатку громадянин реєструється у фонді, потім обирає квартиру із затвердженого переліку. А далі звертається за кредитом до банку. У Чернігові банків, що працюють за цією програмою, чотири: «Ощадбанк», «Укргазбанк», «Укрексімбанк» та «Демарк». Були випадки, коли кандидатам відмовляли. Обов’язкова умова за програмою — щомісячний платіж за кредитом не має перевищувати 50% місячного доходу родини. До речі, відшкодування державою частини відсотків по кредиту — це захищена стаття, як, наприклад, заробітна плата. Її фінансування гарантується, — зауважив заступник директора фонду.

Держава сьогодні пропонує три варіанти, як отримати заповітні квадратні метри дешевше. Усі ці три програми працюють і в нашому місті — через регіональне управління «Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву»

Будинки для участі у програмі також обирає Міненергобуд. Але це можуть бути не тільки новобудови, але й вже введені в експлуатацію будівлі, щоправда мінімум 2008 року побудови. Минулого року в Чернігові були варіанти: на Масанах, Бойовій, Бєлова, Старобілоуській та ЗАЗі.
Нормативна площа квартир для участі у програмі — 40 кв. м на одну людину або сім’ю з двох людей. Плюс 18 кв. м на кожного наступного члена сім’ї, але не більш як
76 кв. м. А нормативна вартість квадратного метра для всіх регіонів — 4 тис. грн.

Але такі норми діяли тільки до 1 січня 2013 року. Нові поки що не затвердили. Тому в очікуванні постанови Кабміну програма поки що не працює. Та урядовці обіцяли затвердити нормативи у найближчий місяць, тож перспективи є.

Отож варіанти обзавестися власним житлом є. А отже, є і надія колись опинитися під дахом своєї квартири. Та, як не крути, без тугого гаманця обійтися все одно складно.

Джерело: http://vid.cn.ua/content/view/8063/65/

 

 

версія для друку