Про фонд / Історія розвитку

Історія створення та розвитку Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву

За період своєї діяльності Фонд надав державну підтримку на будівництво або придбання житла шляхом різноманітних механізмів понад 28 тис. українських громадян. Сьогодні Фонд визнаний експертами як „унікальний механізм реалізації державної молодіжної житлової політики, аналогів якому в Україні немає”.

1992 р. – створення Фонду сприяння молодіжному житловому будівництву, спочатку, - як недержавної установи - на базі руху молодіжних житлових комплексів (МЖК). У подальшому, з урахуванням важливості питання забезпечення молоді житлом у державі, Фонд був підпорядкований Мінсімї (1997р.),  далі – реорганізований Урядом в Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву (2000р.)

1993 р. – за ініціативи Фонду прийнятий Закон України “Про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді в Україні”, який визначив принципово новий на той час механізм забезпечення молоді житлом – державне довгострокове пільгове кредитування

1996 р. – розпочинається формування регіональних управлінь Фонду (сьогодні такі відділення ефективно працюють в 24 областях України, АР Крим, м. Києві та м. Севастополі)

1998 р. – Фонд надав перші пільгові кредити молоді за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів

2002 р. – прийнята Державна програма забезпечення молоді житлом на 2002 – 2012 рр., відповідальним виконавцем якої визначений Фонд (сьогодні в Україні також реалізується близько 100 відповідних обласних, районних та міських програм)

2004 р. – виділено рекордну суму на пільгове кредитування молоді – лише з Державного бюджету було засвоєно 122 млн. грн..

2005-2008 – Держава поступово втрачає увагу до проблеми забезпечення молоді житлом – відбувається зниження обсягів фінансування

2009 р. – повна зупинка фінансування кредитування молоді з Державного бюджету

2010 р. – державна молодіжна житлова політика стає одним з головних пріоритетів діяльності Уряду:

  • відроджена програма забезпечення молоді житлом
  • змінено керівництво Фонду - склад Спостережної Ради та Правління
  • Фонд передано до сфери управління профільного Міністерства – Мінрегіону України
  • Фонду доручено виконувати нову програму, яка на сьогодні є найефективнішою в сфері державної житлової політики, - Державну цільову соціально-економічну програму будівництва (придбання) доступного житла на 2010-2017 роки

2011 р. – у рік святкування 40-річчя руху Молодіжних житлових комплексів розпочався новий етап розвитку державних житлових програм:

  • збільшено майже вдвічі фінансування з загального фонду Держбюджету програми молодіжного пільгового кредитування – до 60 млн. грн.
  • збільшено фінансування з Держбюджету програми доступного житла – до 100 млн. грн.
  • Фонд за дорученням Мінрегіону розпочав роботу над створенням Єдиного державного реєстру громадян, що потребують поліпшення житлових умов
  • 14 жовтня група народних депутатів внесла на розгляд Верховної Ради проект Закону «Про особливості державної підтримки забезпечення молоді житлом», який був розроблений за ініціативи Фонду та попереднє пройшов широке громадське обговорення

2012 р. – подовження дії Державної програми забезпечення молоді житлом до 2017 року та залучення Фонду до нових програм:

  • здешевлення вартості іпотечних кредитів
  • кредитування юридичних осіб, в тому числі ОСББ, для проведення реконструкції, капітальних та поточних ремонтів об'єктів житлово-комунального господарства.

2013 рік - 3393 сім’ї скористалися різними механізмами державної підтримки, які реалізовує Фонд,  для будівництва  або придбання доступного житла, що складає 116 % до показників 2012 року.

Сформовано та функціонує Єдиний державний реєстр громадян, які потребують поліпшення житлових умов. Створено перший фонд фінансування будівництва  виду А, управителем якого виступає Фонд.

версія для друку