Анонси, виступи

Тези до виступу на підсумковій прес-конференції

Тези до виступу

на підсумковій прес-конференції

«Попередні підсумки реалізації Фондом програм доступного житла та забезпечення молоді житлом у 2013 році. Перспективи на 2014 рік»

24 грудня 2013 року

 

Шановні учасники прес-конференції!

 

Спочатку я хотів би привітати всіх присутніх із наступаючим Новим Роком та Різдвом Христовим.

Вже традиційно у ці дні ми інформуємо Вас, громадськість про попередні результати року, що минає.

Хочу зосередити Вашу вагу на трьох складових:

 

  1. Блок результативних показників по виконанню державних програм;
  2. Інші напрямки роботи Фонду;
  3. Перспективи реалізації Державної програми забезпечення молоді житлом.

 

Перший блок.

 

Щодо загальних результатів роботи Фонду у цьому році.

Хочу зазначити, що станом на 20 грудня 2013 року Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву продовжує обслуговувати 20 800 договорів, укладених в межах житлових програм, які реалізовує Фонд.

Як відомо, 10 квітня цього року Кабінетом Міністрів України затверджено новий склад спостережної ради Фонду, головою спостережної ради призначено Віце-прем‘єр-міністра України Вілкула Олександра Юрійовича.

Серед головних завдань, визначених спостережною радою на 2013 рік, є саме забезпечення ефективного впровадження програм, до реалізації яких залучено Фонд.

Хочу наголосити, що ми забезпечили збереження тенденції до збільшення показників нашої роботи, що триває ось уже чотири роки поспіль.

У 2013 році ми також маємо позитивну динаміку. Станом на 20 грудня 2013 року - 3360 сімей отримали державну підтримку в рамках державних житлових програм, які реалізовує Фонд, що вже становить 117 відсотків до показників 2012 року.

З залученням фінансування за всіма програмами, які реалізує Фонд, протягом цього року вже введено в експлуатацію 53 житлових будинки в різних регіонах України. Загальна чисельність квартир в будинках 5655 (з них квартир для учасників програм Фонду - 1593). Таким чином, в середньому в Україні, як мінімум,  щотижня вводиться в експлуатацію черговий житловий об’єкт, який брав участь у державних житлових програмах.

В ході реалізації державних житлових програм, виконавцем яких є Фонд, станом на 20.12.2013 року, укладено договорів з обсягом фінансування 303 млн. грн. за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів. Крім того очікується залучення в будівельну галузь внесків громадян – 585,5 млн. грн., кредитних ресурсів комерційних банків – 470,8 млн. грн.

Таким чином, загальний обсяг залучених в будівельну галузь коштів становить вже понад 1, 3 мільярди гривень.

Найкращі показники по реалізації всіх програм Фонду ми маємо у Вінницькій, Волинській, Київській, Львівській, Полтавській, Сумській, Харківській областях та у містах Києві та Севастополі.  

Тепер коротко по кожній програмі окремо.

 

1. Програма здешевлення вартості іпотечних кредитів останнім часом розвивається найбільш динамічно. Станом на 20.12.2013 р. маємо вже 2020 договорів і цей показник перевищує показники минулого року на  64 %.

Хочу наголосити, що Фонд також продовжує обслуговувати 6300 кредитів з частковою компенсацією відсоткової ставки за рахунок держбюджету, укладених у 2003-2008 роках.

Таким чином, у поточному році 9550 українських сімей отримують державну допомогу на компенсацію відсотковою ставки за банківськими іпотечними кредитами і загальний розмір цьогорічних видатків держбюджету станом на 20.12.2013р. склав вже близько 89 млн. грн.

 

2. Що стосується програми «Доступне житло», яка передбачає надання державної підтримки за схемою 30х70, станом на 20.12.2013 року укладено 888 договорів  на суму 99 млн. грн. Згідно з відкритими асигнуваннями, кошти використані в повному обсязі.

Крім того, за рахунок коштів місцевого бюджету виділяються кошти на зменшення власного внеску громадян при будівництві доступного житла. Це має місце в АР Крим, м. Севастополь та Полтавській області (3.9 млн. грн..). У Харківській області 24 сім‘ї отримали 30% допомоги безпосередньо від місцевого бюджету м. Харкова.(1.9 млн. грн.)

 

3. Поряд з іншими програмами, найбільш затребуваною серед молодих сімей залишається програма молодіжного житлового кредитування, коли надаються пільгові кредити під 3% річних на термін до 30 років, з додатковими демографічними преференціями.  

За результатами поточного року, 450 родин уклали угоди на  отримання пільгового довгострокового кредиту, що вже становить 125 відсотків до рівня 2012 року. За цією програмою кредити надаються безпосередньо Фондом, і вже надано таких кредитів на загальну суму 153,8 млн. грн.

Програма забезпечення молоді житлом найбільш активно серед інших державних програм співфінансується з місцевих бюджетів.

Близько третини з наявних показників забезпечена саме за рахунок місцевих коштів. (48 млн.грн.)

Високі фактичні показники фінансування програми за рахунок коштів обласних бюджетів мають Дніпропетровська, Закарпатська, Луганська, Миколаївська, Полтавська та Херсонська області (від 1,8 до 4,9 млн.грн.). Серед обласних центрів найбільше допомагають молоді місцева влада м. Миколаєва, де з міського бюджету виділено 4,4 млн. грн., м. Харкова, де з міського бюджету виділено 4,7 млн. грн., та м. Донецька, де виділено 4,9 млн. грн.

Єдиним регіоном, де не виділяються кошти місцевого бюджету на державну програму забезпечення молоді житлом, залишається місто Київ.

Окремо хочу наголосити, що у 2013 році нам вдалося досягти принципових результатів у питанні забезпечення житлом наших позичальників, що вклали кошти в проблемні об’єкти.

Як відомо, у 2010 році виявилася ця проблема, 639 сімей втратили перспективу вчасно отримати житло. У 2011-2012 роках були відпрацьовані відповідні механізми і вже в цьому році, за сприяння Уряду, Мінрегіону, Спостережної ради, ми провели роботу по вирішенню житлового питання постраждалих позичальників.

Зокрема, з метою добудови проблемних об’єктів, у містах Житомирі, Ковелі, Хмельницькому, Одесі, Луганську, відповідно до рішення Уряду, за рахунок коштів державного бюджету передбачені кошти у сумі                    41.5 млн. грн. За рахунок цього відновилась перспектива отримання житла для 353-х сімей наших позичальників.

На даний час по вищезгаданих будинках відновлено будівельні роботи, в м. Хмельницькому та Житомирі будівництво завершиться найближчим часом, а об’єкт в м. Ковелі вже введено в експлуатацію.

Для інших сімей, реалізується механізм перекредитування для отримання житла в нових об’єктах і за цим механізмом 105 потерпілих позичальників Фонду вже отримали нові кредити на загальну суму 41,3 млн. грн.

Таким чином комплекс заходів по вирішенню проблем постраждалих позичальників дає позитивні результати і ми, сподіваюсь, при стабільному фінансуванні, у наступному, (максимум у 2015 році) - цю роботу завершимо.

 

Підсумовуючи результативні показники, наголошую ще раз на головному:

 

Перше – Фонд обслуговує 20,8 тис. договорів за державними житловими програмами;

Друге – з початку 2013 року державну допомогу для отримання житла одержали 3360 сімей, що складає 117% до рівня 2012 року;

Третє – в Україні щотижня вводиться в експлуатацію житловий будинок, збудований в рамках програм, що реалізовує Фонд;

Четверте – виділення державним і місцевим бюджетом коштів на державну підтримку забезпечення житлом у розмірі 303 млн. грн. дозволило залучити у будівельну галузь понад 1,3 млрд. грн. інвестицій – а це робочі місця, податки, економічне зростання.

 

Ці тези є в нашому прес-релізі!

 

Другий блок.

По-перше, серед завдань, які виконував Фонд у 2013 році в рамках реалізації державних житлових програм, – це ведення Єдиного державного реєстру громадян, які потребують поліпшення житлових умов.

Держателем Реєстру є Мінрегіон. Фонд, як Адміністратор, у 2013 році забезпечив впровадження заходів з формування Реєстру, у співпраці з облдержадміністраціями, узагальнив інформацію органів, що ведуть квартоблік, а таких в Державі виявилось 3 501.

Реєстр  у поточному році сформовано і  тепер триває робота щодо його ведення та актуалізації. Станом на 20 грудня 2013 року фактично до Реєстру вже внесено 289,5 тис. форм.

Наявність Реєстру дозволяє:

вести об’єктивний аналіз стану обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, в розрізі регіонів та категорій громадян;

оптимально планувати витрати для виконання державних та місцевих програм з питань житлового будівництва.

 

По-друге, реалізуючи державні програми забезпечення житлом, Фонд також вживає організаційні заходи по вдосконаленню своєї діяльності.

Отримано ліцензію Нацкомфінпослуг на здійснення діяльності із залучення коштів установників управління майном для фінансування об’єктів будівництва, і це дозволяє в перспективі підвищити як рівень обслуговування, так і надійність для наших позичальників.

Зокрема, вже у 2013 році для будівництва одного з об’єктів створено ФФБ виду А «Полтава молодіжна» №1, укладені перші договори.

На цьому, певною мірою пілотному проекті, ми відпрацьовуємо механізм залучення коштів наших позичальників, який дозволяє мінімізувати ризики, пов’язані з фінансуванням незавершеного будівництва.

 

По-третє, Фонд веде активну роботу по залученню будь-яких механізмів для розширення можливостей громадян у вирішенні житлового питання.

Так, укладено Угоду про співпрацю з Федерацією профспілок України, спрямовану на реалізацію житлової політики держави, та захист житлових прав громадян України.

Зокрема, саме ця угода стала поштовхом до активної співпраці Фонду з Львівською залізницею, Львівською обласною державною адміністрацією, Украгазбанком, та впровадженню механізму, коли працівники підприємства, поряд з кредитом, отриманим у банку з компенсацією відсоткової ставки, також отримують і безвідсоткову позику від роботодавця. Вже укладено 19 таких договорів. Цей механізм є прикладом державно-приватного партнерства. І ми маємо домовленості з Федерацією роботодавців про поширення цього досвіду у 2014 році.

 

Інший напрямок – який активно підтримує Фонд – це розвиток молодіжної житлово-будівельної кооперації. Фонд є співрозробником двох Законів: «Про молодіжну житлово-будівельну кооперацію» та «Про особливості державної підтримки забезпечення молоді житлом», які за поданням народних депутатів Пінчука А.П., Самойлик К.С. та інших прийняті Верховною Радою України у першому читанні.

Буквально завтра ми проводимо першу установчу нараду ініціативних груп по створенню МЖК, МЖБК і маємо наміри активно підтримати цей рух у 2014 році.

 

Підсумовуючи другий розділ, акцентую увагу на головному.

Перше: Фонд, як адміністратор Реєстру громадян, що потребують поліпшення житлових умов, у 2013 році сформував базу даних, до якої внесено 289,5 тис. форм.

Друге: у 2013 році вперше державною установою створено фонд фінансування будівництва житла виду А «Полтава молодіжна» №1 і ця робота триватиме у 2014 році.

Третє: Фонд відпрацював у 2013 році механізм державно-приватного партнерства з залученням коштів роботодавців і має намір продовжити співпрацю з Федерацією профспілок та Федерацією роботодавців України у 2014 році.

Четверте: у 2014 році, у співпраці з асоціацією «Укрмолодьжитло», Фонд має намір активно підтримувати розвиток руху по створенню МЖК та молодіжних житлово-будівельних кооперативів.

 

І останнє.

У 2012 році Урядом затверджено Державну програму забезпечення молоді житлом на 2013-2017 роки.

Саме ця програма користується найбільшим попитом серед молоді. Саме з метою розширення можливостей її широкої підтримки, за ініціативи активної молоді та при підтримці спостережної ради Фонду, голови спостережної ради Фонду Віце-прем’єр-міністра Олександра Вілкула, у 2013 році створено консультативно-дорадчий орган при Фонді - Молодіжну громадську раду Фонду.

І саме члени Молодіжної громадської ради Фонду взяли активну участь у Всеукраїнському форумі молоді за наслідками якого Указом Президента України В.Ф. Януковича затверджено Стратегію розвитку державної молодіжної політики на період до 2020 року. Одним із головних пріоритетів цієї стратегії визначено реалізацію молодіжних житлових програм.

І саме за активної позиції членів Молодіжної громадської ради Фонду, Асоціації «Укрмолодьжитло» з’явилося доручення Президента України від 12 листопада 2013 року Кабінету Міністрів України, яким передбачено забезпечити видатки на фінансування Державної програми забезпечення молоді житлом відповідно до обґрунтованих потреб.

Обґрунтовані потреби визначені Програмою, згідно з якою на 2014 рік заплановано фінансування механізму надання пільгових довгострокових кредитів молодим сім’ям з державного бюджету у розмірі 558,9 млн. грн.

Ми сподіваємося, що при розгляді проекту Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» у Верховній Раді України, показники по програмі забезпечення молоді житлом будуть визначені у обґрунтованих обсягах, як це визначено дорученням Президента, тобто на рівні 560 млн. грн.

 

Дата публiкацiї: 25.12.2013     
версія для друку