Міжнародне співробітництво

У світлі євроінтеграційних прагнень нашої держави і підписання Рамкової програми партнерства між Урядом України та ООН на 2018–2022 роки Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву веде активну співпрацю з такими міжнародними організаціями, як Комітет житлового господарства та землекористування Європейської економічної комісії ООН, проект Ради Європи, Управління Верховного комісару ООН у справах біженців, Данська рада у справах біженців, Ініціатива «Житлове господарство у Східній Європі», Естонський союз квартирних кооперативів.   

Нещодавно Фондом було налагоджено комунікацію з дипломатичними представництвами іноземних держав на території України.

Наразі з метою впровадження найкращих європейських практик житлових програм в Україні та для досягнення Цілей Сталого Розвитку, а саме ЦІЛІ 11 Сталий розвиток міст і громад, зокрема, виконання завдання щодо доступності житла, керівництвом Держмолодьжитла вживаються заходи з налагоджування міжнародних зв’язків з аналогічними Фонду європейськими установами, Спеціальним доповідачем ООН з питань про достатнє житло як компоненті права на достатній рівень життя, а також праві на недискримінацію в цьому контексті, Постійним представником Програми розвитку ООН в Україні, а також фінансовими інституціями ЄС з метою обміну досвідом для його використання в подальшому під час створення проектів соціальних і житлових програм та розробки нових державних і регіональних механізмів фінансування житлового будівництва в Україні.

На сьогодні Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву є партнером Проекту Ради Європи «Внутрішнє переміщення в Україні: розробка тривалих рішень». Парламентською Асамблеєю Ради Європи було прийнято Резолюцію 2198 (2018), в якій Асамблея закликала Банк розвитку Ради Європи створити доступні кредитні програми, які можна буде використовувати для підтримки житлових проектів для вразливих верств населення України, у тому числі ВПО, які потребують постійного житла, проектів реконструкції, а також медичних та освітніх закладів у найбільш зруйнованих районах.

В рамках співробітництва з Європейською економічною комісією ООН Держмолодьжитло радий констатувати початок виконання рекомендації ЄЕК ООН, викладеної в Національному огляді житлового господарства та землекористування (Україна, 2013) щодо розширення асортименту економічно доступного житла. Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву на виконання Стратегії розвитку Держмолодьжитла, як інструменту реалізації державної житлової політики, затвердженої рішенням наглядової ради Держмолодьжитла від 21.10.2016 (протокол № 33), розробив проект Закону України «Про орендні будинки», де враховано рекомендації та зауваження робочої групи міжнародних експертів ЄЕК ООН.

Крім того, на виконання рекомендації ЄЕК ООН Фонд бере активну участь у стимулюванні розвитку механізмів фінансування житлового будівництва, об’єднуючи зусилля з банками для фінансування громадян України, які потребують поліпшення житлових умов в рамках «Державної цільової соціально-економічної програми будівництва доступного житла», та підписує відповідні Меморандуми з ними.

Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву бере активну участь у міжнародних заходах, що проходять на території України. Наприклад, у 2017 році за ініціативи Держмолодьжитла та підтримки Ради Європи було проведено круглий стіл «Захист прав людини внутрішньо переміщених осіб: пошук сталих рішень стосовно житлових питань». 25 вересня 2018 року в рамках проекту відбувся круглий стіл «Захист прав людини внутрішньо переміщених осіб: забезпечення реалізації права на житло».

У 2018 році Держмолодьжитлом за підтримки ЄЕК ООН  проведено засідання круглого столу на тему: «Кращі практики житлової політики та можливості їх застосування в Україні» за участі міжнародних експертів Європейської економічної комісії ООН, представників органів державної влади та місцевого самоврядування, народних депутатів України, громадських організацій тощо.

Крім того, з метою перейняття та адаптування міжнародного досвіду до реалій України Фонд долучається до міжнародної діяльності й за межами держави: наприклад, участь у 78-й сесії Комітету з житлового господарства та землекористування Європейської економічної комісії ООН.

Восени 2018 року на виконання положення постанови Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2000 р. № 1604 Питання Державної спеціалізованої фінансової установи "Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву" про участь у розробленні та реалізації міжнародних інвестиційних проектів Фонд направив пропозиції з залучення інвестицій у пілотний проект побудови орендного житла за схемою здачі житла в оренду або ж здачі житла в оренду з правом викупу до Кувейтської інвестиційної адміністрації.

Не залишає осторонь очільник державної спеціалізованої фінансової установи й напрямок пошуку донорів. Так, у вересні 2018 року було направлено звернення до Агентства США з міжнародного розвитку з проханням розглянути можливість донорства з метою кредитування житлових програм ВПО, учасників АТО на території України та пропозицією зустрічі з метою обговорення перспектив співпраці.