Участь у конференції щодо будівництва і відновлення житла
Заступниця голови правління Держмолодьжитла Ельвіра Левченко взяла участь у конференції, організованій Інститутом Житла і міжнародною організацією "Людина в біді" (People in Need).
Обговорювалися практичний досвід і виклики у сфері будівництва і відновлення житла й інфраструктури для внутрішньо переміщених осіб (ВПО) та інших громадян, що постраждали внаслідок війни в Україні.
У своєму виступі Ельвіра Левченко зупинилася на досвіді Держмолодьжитла у реалізації житлових програм на первинному ринку і співпраці з забудовниками.
Зокрема, Фонд може виступати замовником будівництва або делегувати повноваження із замовлення будівництва (реконструкції) житла для молодих сімей та одиноких молодих громадян.
Також, відповідно до Закону України "Про запобігання впливу світової фінансової кризи на розвиток будівельної галузі та житлового будівництва" і Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2018 р. № 819, Фонд був одержувачем бюджетних коштів для надання державної підтримки для будівництва (придбання) доступного житла шляхом сплати державою частини його вартості.
З метою організації контролю за цільовим і ефективним використанням бюджетних коштів Фонд організував укладення договорів про співробітництво з забудовниками, де чітко визначені права і обов’язки забудовника перед одержувачами держпідтримки, безумовне виконання зобов’язань з будівництва, прийняття в експлуатацію об’єктів та отримання одержувачем держпідтримки документів щодо права власності на житло.
У виступі заступниці голови правління установи ішлося і про роботу Фонду з об’єктами будівництва, що споруджуються через фонди фінансування будівництва, управителем яких є Держмолодьжитло.
Також Е. Левченко наголосила на реалізованому Держмолодьжитлом пілотному проєкті з формування і використання фондів житла для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб.
У 2022 році Держмолодьжитло за рахунок коштів гуманітарної допомогти придбало 60 квартир у 4 областях України для надання у найм ВПО. На сьогоднішній день уже близько 90 сімей скористалися цієї можливістю для поліпшення своїх житлових умов.
Під час заходу зазначалося, що в умовах війни в Україні існуючого соціального і тимчасового житлового фонду критично недостатньо: наявні ресурси покривають менш ніж 10% потреби. Повномасштабна війна спричинила масове переміщення населення і в рази збільшила потребу ВПО в житлі. Загалом зруйновано/пошкоджено 236 тис. будівель: 209 тис. приватні будинки, 27 тис. багатоквартирні житлові будинки, 0,6 тис. — гуртожитки. Загальна площа пошкоджених або зруйнованих внаслідок обстрілів об’єктів сягнула 90 млн квадратних метрів, або 9% загальної площі житлового фонду України.
Критична ситуація ускладнюється низкою системних викликів: це обмежена інституційна спроможність на місцевому рівні, частково непрозоре ціноутворення серед приватних забудовників та розбіжності в оцінках вартості, які підривають планування відновлення.
Ці чинники викликають недовіру міжнародних партнерів, гуманітарних організацій і потенційних інвесторів. Сповільнюється розширення житлової та інфраструктурної бази для ВПО та постраждалих від війни громад, гальмуються зусилля з модернізації будівельної системи України.
Мета заходу – формування практичних рекомендацій задля посилення і розвитку будівництва для потреб населення в Україні, визначення пріоритетних напрямів реформ, підтримка посилення місцевої спроможності, підвищення обізнаності та обмін знаннями.