• Головна /
  • ПРЕС-ЦЕНТР /
  • Новини /
  • Україна залучає ще 50 млн євро для забезпечення ВПО власним житлом

Україна залучає ще 50 млн євро для забезпечення ВПО власним житлом

26 травня 2025 року укладена Рамкова угода між Україною та Банком розвитку Ради Європи (БРРЄ, Council of Europe Development Bank, CEB). Завдяки коштам європейської фінансової інституції цього року буде продовжена реалізація проєкту "Житлові приміщення для внутрішньо переміщених осіб".

З українського боку угоду підписав Віце-прем'єр-міністр з відновлення України – Міністр розвитку громад та територій України Олексій Кулеба. Від Банку розвитку Ради Європи підпис під документом поставив Голова Банку Карло Монтічеллі.

Робота з підготовки до підписання Угоди провадилася під керівництвом Міністерства розвитку громад і територій України. У межах реалізації Угоди за рахунок коштів БРРЄ в розмірі 50 мільйонів євро буде профінансована програма пільгового іпотечного кредитування внутрішньо переміщених осіб – громадян України. Програму реалізує Мінрозвитку у партнерстві з Держмолодьжитлом.

Реалізація проєкту дасть змогу уже протягом 2025 року забезпечити близько 1100 сімей ВПО доступним житлом. Угода відкриває можливість для подальшого масштабування програми.

Унікальна для України соціально орієнтована програма "Житло для ВПО" передбачає доступні умови для ВПО: позичальники отримують кредити за ставкою у 3% річних на термін до 30 років з мінімальним першим внеском 6% вартості обраного громадянами житла, яке введене в експлуатацію. Середній розмір щомісячного платежу позичальника складе близько 10 тис. грн.

Підписання Угод відкриє другий етап реалізації Держмолодьжитлом проєкту "Житло для ВПО". На першому етапі, фінансування якого у 2021-2025 рр. відбувалося за  кошт гранту Уряду Німеччини через банк KfW, понад 1050 родин ВПО придбали власне житло.

Проєкт реалізується прозоро, з чіткою системою моніторингу, відтак він здобув високу оцінку міжнародних партнерів.

Голова правління Держмолодьжитла Микола Марчук зазначив:

"Практична реалізація програми «Житло для ВПО» довела, що пільгова іпотека є ефективним інструментом інтеграції ВПО у нові громади. Власне житло – це не лише стабільність, а й важливий фактор, який впливає на ухвалення сім’ями рішення залишатися жити, працювати, платити податки, виховувати дітей в Україні.

Загалом виклик для України залишається величезним: лише в реєстрі кандидатів на отримання кредиту за програмою KfW перебувають понад 35 тисяч сімей ВПО. Реальна ж потреба значно більша, і отримати системне вирішення вона може саме за підтримки європейських партнерів".

 

Про БРРЄ:

Банк розвитку Ради Європи є багатостороннім банком розвитку з виключно соціальним мандатом від 43 держав-членів.

У червні 2023 року Україна приєдналася до Банку.

БРРЄ – найстаріший багатосторонній банк розвитку Європи, який почав роботу 1956 року як фонд переселення біженців.

Проєкти Банку зосереджені на потребах незахищених верств населення. БРРЄ фінансує інвестиції, зокрема, в освіту,
охорону здоров'я, доступне житло.

Позичальниками є уряди, місцеві й регіональні органи влади тощо. БРРЄ затверджує проєкти відповідно до суворих
соціальних, екологічних і управлінських критеріїв.

Згідно зі Стратегічною рамковою програмою, до кінця 2027 року Банк має намір інвестувати 1,2 млрд євро в соціальні
інвестиції в Україні.

Із 2024 року Банк спільно з Мінрозвитку реалізують Проєкт "HOME: Компенсація за знищене житло". Завдяки цьому проєкту
у рамках державної програми єВідновлення реалізуються компенсації за знищене житло у формі житлових сертифікатів.